Pozemní digitální vysílání

Co je pozemní digitální vysílání (DVB-T) a jaké má výhody?

 

DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) neboli pozemní digitální vysílání je nový systém přenosu televizního signálu

 

Jaké jsou výhody digitálního vysílání?

 

Pozemní digitální vysílání nabízí dobrý příjem signálu i v členitých regionech a husté městské zástavbě, nové televizní stanice, kvalitnější obraz, mobilitu a interaktivní služby.

 

Co potřebuji pro příjem digitální televize?

 

Ke všem starším televizorům lze dokoupit set top box, který se připojí mezi stávající anténu a televizor. Pokud chcete sledovat digitální vysílání na počítači nebo notebooku, pak je třeba pořídit DVB-T kartu nebo USB modul.Nové LCD,LED a Plazmové televizory již mají DVB-T vstupní díl vestavěný.

 

Kde je digitální televize dostupná?

 

Digitální televize není dostupná na celém území České republiky. Pokrytí jednotlivých multiplexů (vysílacích sítí) se postupně rozšiřuje.

 

Proč se mluví o „pozemní“ nebo „zemské“ digitální televizi?

Správný překlad pojmu DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) zní zemské digitální vysílání. Zemské proto, že je vysíláno z pevně ukotvených vysílačů a je přijímáno standardními anténami, není to vysílání satelitní, ani kabelové. Do povědomí veřejnosti se však vžil příhodnější přívlastek „pozemní“.

 

Platí se za příjem pozemního digitálního vysílání?

Neplatí se žádné aktivační ani měsíční poplatky, všechny programy jsou volné. Až bude digitální vysílání dostatečně rozvinuto, je možné, že se objeví také několik prémiových placených kanálů.

 

Bude se pozemní digitální vysílání dále rozvíjet, není to ztracená investice?

Digitální vysílání se bude i nadále rozvíjet. Budou přibývat další programy a digitální vysílání se rozšíří po celém území ČR. Při rozhodování o koupi digitálního přijímače je třeba přihlédnout také k tomu,aby přístroj měl vstupní díl umožňující příjem HDTV /programů ve vysokém rozlišení/,jejichž počet bude stále přibývat.